Igazán felüdülés volt egy 1200 oldalas nagyregény után egy novelláskötetet kézbe venni Kingtől. Lássuk, miket is takar az Éjszakai műszak válogatás!
Jerusalem's Lot
A Borzalmak városának (Salem's Lot) előzménye. Egy régi korban játszódó klasszikusnak mondható 'a gonosz a falakban bújik meg' történet, amely egy véget nem érő ciklikusságot vetít előre. A belőle készült Chapelwaite sorozat kellő hangulattal felszerelt feldolgozás lett.
Éjszakai műszak
A patkányoktól undorodó személyek számára tökéletes horrorsztori. Iszonytató, mégis abszurd. A belőle készült film még abszurdabb.
Éjszakai hullámverés
Egy Végítélet novella, a nagy vírus kitörése után egy csapat fiatal estéjének leírása a tengerparton, ahol is elégetnek egy hullát. Érdekes sztori, nem tudom, miért nem fért el a Végítélet oldalain, annyira nem nagy durranás. A belőle készült feldolgozások "érdekesek"...
Az átjáró
Egy érdekes történet egy NASA-űrhajósról, aki azt állítja, hogy az űrben megszállta valami. Az oldschool sci-fi horrorok alapja, Alien szintű, megfelelő atmoszféra, tipikus King stílus. Bár ahhoz képest, hogy sokaknak ez az egyik kedvenc novellája, keveset ad. Ez egy teljes regényért kiáltott volna!
Nem teljesen értem, hogy az elkészült rövidfilmek miért nem lettek elérhetőek, miért csak filmfesztiválra készültek? Holott mindenhol azt olvasom, hogy zseniális alkotások lettek, akkor miért zárják el a kíváncsi King-rajongók elől? Remélem, majd sikerül elérni, hogy engedélyezzék a közzétételüket. Kár értük.
A mángorló
Egy megszállott tárgy. Megannyi kultúrában jelen van, hogy a gonosz meg tud szállni egy tárgyat. A mángorló egy gépezet, amely gőzben kiegyenesíti az anyagokat, lepedőket. Egy hatalmas szerkezet, amely nagyon magas hőmérsékleten présel. Néhány különös véletlen folytán olyan anyagok kerülnek bele, amelyek egy ősi rituálé alapanyagai, s amelyek lehetővé teszik, hogy a gonosz megszállja a gépezetet, így létrejön a gyilkos mángorló...
Én nem hittem volna, hogy egy ilyen szoriból HÁROM film is készül. Egy gyilkos gőzölőgép... Zseniális. De igen, három film készült, és egyik elvetemültebb, mint a másik.
A mumus
Egy apa a pszichológusnak elmondott hátborzongató története a gyermekei megöléséről. Igazán érdekes, enyhén patriarchális beütéssel (ez gyakori King első könyveiben, de hát más idők jártak és minden karaktere gyarló emberi lény...). Tényleg rideg és creepy... Vajon résnyire nyitva van a szekrényajtóm? Mióta?
A pontosan 40 éve készült rövidfilm vetekszik a mai horrorfilmekkel... Egyszerű, mégis borzalmas. A 2023-as készülő feldolgozás ígéretes lehet, a sztori egy nagyon jó mai horrorfilm alapjául szolgálhat.
Kétségtelenül a legerősebb novella a gyűjteményben.
Szürke anyag
A Men in Black sötétebb, nem humoros, hanem horrorisztikus stílusban egy novellába sűrítve. Ügynökök nélkül. Három férfi a kocsmából egy gyerek elbeszélése alapján a betegeskedő apjához mennek, aki miután megivott valamilyen szürke löttyöt, ami beszivárgott a sörbe, érdekes átváltozáson megy át... Először macskák, majd emberek tünedeznek el a városban. Az egyik férfinél fegyver van. A bűz elviselhetetlen. Vajon ki tér vissza?
Csatatér
Egy exkatona, ma már bérgyilkos egy érdekes csomagot kap, amely egy katonacsapatot tartalmaz. Egy élő katonacsapatot. Egy miniatűrt. Ami rátámad. Miért? Abszurd és érdekes, nem félelmetes. Vajon King mit ivott vagy mit szívott, mikor ez a novella megszületett? Vajon van egy rejtett jelentése, vagy csak fun történet? Vajon köze van a katonaléthez, a PTSD-hez, bármi ilyesmihez?
Kamionok
A gyilkos kamionok története. Még a Supernatural is szentelt egy részt a sztorinak, a Rémautó előfutára volna? Két elvetemült (és borzalmas) film kötődik a novellához.
Néha visszatérnek
Egy tanár története, akit kísért a múlt. Álmaiban, és egy nap, mikor elvállal egy állást egy iskolában, amelybe egy délutáni 'élet és irodalom' óra is belefoglaltatik, ténylegesen is. Erős novella a kötetben, Borzalmak városa beütéssel. De továbbra sem a legerősebb...
Indián tél
Egy igen rövid, mégis velős, rideg fordulattal a végén. Javában zajlik az indián tél, amikor egy sorozatgyilkos szedi áldozatait az elbeszélő által élt városban. Puhaléptű Jacknek hívják, s a gyilkosságokat rejtélyes körülmények között követik el... Szintén erős novella, a rövidségének ellenére is.
A párkány
Egy fogadás pénzért és nőért, amely egy 130 méter magasan lévő párkányra vezet egy kétségbeesett férfit. Egyszerű sztori, igazi elégtétellel a végén.
A fűnyíróember
A munkásemberek olyan fajtája, akitől lúdbőrözik az ember minden tagja. De a füvet csak le kell nyírni, nem? És ha van pénz arra, hogy ezért kihívjuk az embert, akkor kihívjuk, nem? Hogy ennek a vége egy bizarr, abszurd fűnyírás lett, arra már főhősünk se gondolt volna... Vagy hogy ez lesz az utolsó napja a Földön...
Leszoktató Rt.
A cigerattáról a legnehezebb leszokni. Elérhető, megtűrt a társadalmunkban. A Leszoktató Rt. azonban magas leszokási aránnyal büszkélkedik. Mortellinek egy régi barátja ajánlja a céget, mondván, a segítségükkel teljesen leszokott. Vajon mi ösztönöz egy láncdohányost arra, hogy egyik napról a másikra letegye a cigarettát? Önként? Milyen szadista játék indul meg a függő és a leszoktató cég között? A jó öreg pavlovi kondicionálás...
Én tudom, mire van szükséged
Egy Jeffrey Dahmer-féle sztori egy lányról és egy fiúról, aki rajong érte, de vajon meddig menne el a rajongása miatt?
A kukorica gyermekei
Hova ez a rengeteg, rengeteg feldolgozás? De komolyan... Annak tudatában vágtam bele a novellába, hogy ez egy nagyon sok potenciált rejtő történet lesz, ha már ilyen sok film készült belőle. Bár a feldolgozások azért hagynak némi kivánnivalót maguk után...
A sztori maga viszont nem nagy eresztés, az istenség előtt tisztelgő gyermekek a kukoricásban. Habár a kukoricásnak megvan a maga horrorisztikus jellege - a Jelek című film óta - ez a novella valahogy mégsem okozott számomra hidegrázást. Meh...
Az utolsó létrafok
Egy érdekes gyermekkori baleset után egy testvérpár (báty-húg) eltávolodása egymástól, s amely végül tragédiába fullad. Mivel a testvéri kapcsolat a világon a legszorosabb, talán ezért ütött annyira szíven. Rideg, fájdalmas, szívszaggató.
Aki a virágot szereti...
Egy egyszerű, rövid sztori egy férfiról, aki virágot visz egy nőnek... egészen más szándékkal. Véres és kegyetlen.
Még egyet útravalónak
Egy újabb Borzalmak városa sztori, még Boone is megjelenik. King nehezen rugaszkodik el a régi, jól bevált helyszínektől. Egy végtelenül fagyos, teles estén egy utolsó kupicával akarnak inni a kocsmában, mielőtt bezárnak. Amikor egy majdnem átfagyott férfi tör be a mulatóba, aki a családjáért aggódik... Vajon mi történt már megint Jerusalem's Lotban?
A 312-es szoba
Egy fiúgyermek elbeszélése az édesanyjáról, aki a kórház 312-es szobájában rákban haldoklik. Milyen élénken élhetnek bennünk az anyáink egyes cselekedetei? Mennyire sarokköveik ők az életünknek? Egy édesanya szenvedése, s egy mérhetetlenül nehéz döntés...
Érdekes, King pályafutásának kezdetében született novellák lapulnak ebben a kötetben. Egyesek erősebbek, mint A mumus és Az indián tél, mások gyengébbek, mint a Kamionok... De összességében jó kis borzongásokon vagyok túl.
Stephen King: Éjszakai műszak |
Értékelésem: Kedvenc |
Borító: 5/5 |
Kedvenc szereplő: - |
Megjelent: 1978 |
Kiadó: Európa Kiadó |
Oldalszám: 516 |
Eredeti cím: Night Shift |
Műfaj: disztópia, fantasy, horror, novella, pszicho-thriller, sci-fi, thriller |