A remény rabjai mindig is azok közé a könyvek közé tartozott, amiket mindenáron el akarok olvasni.
Stephen King,
klasszikus, egy
ikonikus filmadaptáció készült belőle...
Kell ennél több?
Mikor elkezdtem olvasni az Európa Kiadó legújabb kiadását, akkor jöttem rá, hogy A remény rabjai nem ilyen hosszú, csupán egy novelláskötet része.
A remény rabjai
Az első novella maga az ikonikus Red elbeszélése az életfogytiglant kapott rabok közötti életéről és egy új elítéltről, aki mindent megváltoztatott a Shawshankben.
Természetesen teljes élményt akartam, ezért először a könyvet olvastam el (bocsánat, novellát), majd a filmet néztem meg. Mit mondhatnék, amit más előttem nem mondott el? Ikonikus. Mély. Megrendítő. Zseniális. King.
A jó tanuló
Ez egy nagyon felkavaró történet egy kisfiúról és egy volt SS-tisztről, akik érdekes barátságot, szövetséget kötnek. Míg kezdetben Todd zsarolása csupán a kíváncsisága és bizarr érdeklődése kielégítése végett kezdődik meg, ez hamar átcsap egy oda-vissza kapcsolatba. A fiú, aki eddig kitűnő volt, jegyei romlani kezdenek a haláltáborokról való rémálmok hatására, az öreg pedig bár kezdetben a pokolba kívánja a zsaroló gyereket, az hamar visszahozza a régi énjét, a felszínre csalja az egykori tisztet, aki a világháborúban volt. A két lélek, talán a hasonlógások okán, borzalmas hatással van egymásra, amely további borzalmakhoz vezet...
Megint feltűnt, hogy King nagyon ért a felkavaró és naturista történetábrázoláshoz, azt hiszem, egyedül ő az, akinek egyes leírásainál konkrétan a hideg ráz, igen. Csak ő képes elérni ezt a hatást, ami egy igen egyedi és remek képesség.
Állj mellém!
Egy csapat gyermek felkerekedik, hogy meglessék egy vonat által elütött gyerek holttestét a sínek mentén. A sztori. Ahogy az elbeszélő mai szemmel visszaemlékszik az akkor történtekre, számba veszi, mi is történt azóta a gyermekkori barátokkal, mivé lettek. A sztori az Az előszele, vagy legalábbis Kingnek bejöhetett ez a csapat nagydumás gyermek koncepció, amit továbbvisz Pennywise karakterével fűszerezve. Érdekes, megrendítő történet. Nem mondanám, hogy gyenge a novelláskötetben.
A légzőgyakorlat
A legmorbidabb sztori mind közül. Amikor az elbeszélő elbeszél. King ebben a kötetében ezt a koncepciót tökélyre fejlesztette. Egy titkos klub, aminek senki sem tudja, miért a részese. Rejtély övezi az egészet, horrorisztikus sejtelmek a háttérben, furcsa hangok, összefüggések... igazi szektahangulat. A tagok sztorikat osztanak meg egymással. Az egyik pedig maga A légzőgyakorlat. Történet a történetben. Amely egy nőről szól, aki olyan korban esik teherbe, amikor elítélik a házasságon kívüli terhességet. A nő személyisége egyedi, lebilincselő, érzi az orvos is, aki a becstelenség ellenére vállalja a gyermek világra hozatalát. A történet pedig a leggroteszkebb módon ér véget... Tipikus King.
Megnyerő novellagyűjtemény, de nyilvánvalóan A remény rabjai viszi el a prímet mind közül. Arra azonban nem számítottam, hogy a másik három is ilyen erős lesz. De persze, Kingről van szó. Hogy ne lennének azok?
Stephen King: A remény rabjai |
Értékelésem: Kedvenc |
Borító: 5/5 |
Kedvenc szereplő: - |
Megjelent: 1982 |
Kiadó: Európa Kiadó |
Oldalszám: 764 |
Eredeti cím: Shawshank Redemption |
Műfaj: horror, krimi, thriller |