1 / 100 könyv. 1% kész!

vasárnap, február 28, 2021

Cassandra Clare, Sarah Rees Brennan, Maureen Johnson, Kelly Link, Robin Wasserman: Az árnypiac kísértetei


Megfogadtam, hogy minden egyes Árnyvadász univerzumos könyvet elolvasok. Pont.

A Végzet Ereklyéi és a Pokoli szerkezetek után Az árnypiac kísérteteihez nyúltam. Nem tudom, jó-e a sorrend, ugyanis még ott van a Gonosz fortélyok és a két novellasorozat is. De majd azokra is sor kerül.

Az árnypiac kísértetei, amint elkezdtem olvasni, kiderült, hogy egy novelláskötet. Ami azért érdekes, mert bár időben eltérnek az egyes novellák eseményei, mégis mind tudjuk, hogy egy univerzumban kapnak helyet, s mindezt egy karakter köti össze, Zakariás testvér, azaz Jem. Szóval valamiképp mégse teljesen egy novelláskötettel van dolgunk, valahol ez inkább a Pokoli szerkezetek utáni Jem története.

És ezt - lerágott csont ide-vagy-oda - mindig is szerettem Cassandra Clare világában. Hogy minden mindennel összefügg, minden karakter egy nagy univerzumban kap helyet, ami vagy két évszázadot felölel. Igazi történetisége van.

Ez a kötet meglepően érzelmes lett. Az ember végigkísérheti Jemet, Zakariás testvért a Pokoli szerkezetek utáni életén, míg végbemegy a Végzet Ereklyéi és tovább. Betekintést kapunk a jövőbe, majd Alec és Magnus jövőjébe, tömérdek mellékszereplő kerül rivaldafénybe...

Eleinte nehezen kapott be a sztori, de ahogy haladtunk a jelen felé egyre jobban lekötött. Mégis, azt kell, hogy mondjam, minden fejezet külön értékkel bírt.

Meglepően komoly és mély lett ez a kötet. Nem annyira a humor volt a lényeg. A második világháborús fejezet, Tessa és Jem közös jelenetei... és még sorolhatnám, olyan komolyak és érzelemdúsak lettek, lelket érintőek, hogy hol-hol megkönnyeztem.

Bár a vége felé rájöttem, hogy jelentős spoiler áradatot húztam a nyakamba, amiért a Gonosz fortélyok előtt olvastam, annyira nem zavart. Legalább ízelítőt kaptam abból a trilógiából is, nincs megállás.

Köszönöm szépen a könyv élményét a Könyvmolyképző Kiadónak!


Cassandra Clare, Sarah Rees Brennan, Maureen Johnson, Kelly Link, Robin Wasserman: Az árnypiac kísértetei
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Jem
Megjelent: 2019
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Oldalszám: 648
Eredeti címGhosts of the Shadow Market
Műfaj: fantasy, ifjúsági, novella, urban fantasy

vasárnap, február 07, 2021

Walter Tevis: Vezércsel

 

Az egész a Netflix sorozattal kezdődött. Általában ezt csinálom. Meglátok egy filmet vagy sorozatot. Lebilincsel, majd kiderül, hogy könyv alapján készült, így jön a regény is.

A sorozatban lassan kirajzolódott egy atmoszféra, ami nem engedett. Ehhez hozzájött a remek színészi játék, a csodagyerek-sztori és persze, a sakk. Megvett kilóra.

Ezután jött a következő lépcsőfok: vettem egy versenysakk-készletet karácsonyra egy családtagnak. Mert a sorozat után meg akartam tanulni sakkozni - sose tudtam azelőtt.

Megtanultam sakkozni. Megvettem a könyvet. Azóta már rengeteg órát töltöttem sakkozással, amit - mondhatni - a Vezércselnek köszönhetek. Így ez egy csodaszép és érdekes hobbinak a kezdetét adta.

A sorozat és a könyv egész szoros kéz-a-kézben jár, s meglepő számomra, hogy 1983 után ma vették elő a sztorit a filmvászonra, pedig egy igen lebilincselő történetről van szó.

Szeretem a csodagyerekes sztorikat. Mindig is érdekelt milyen érzés lehet valamiben olyan fiatalon szinte tökéletesen teljesíteni. A spirituális énem felteszi a kérdést, hogy ennek vajon egy előző élet lehet-e az oka?

Beth Harmon kisgyerekként elárvul és egy árvaházba kerül. Ott az alagsorban a gondnoknál figyel fel egy igen érdekes játékra, amiről később kiderül, hogy sakknak hívják. Nemsokára kivívja, hogy a gondnok megtanítsa a sakk szabályainak alapjaira. Alig várja, hogy a szünetekben, a krétaporos alagsorban sakkot játszhasson.

Nem sok idő telik el és legyőzi a gondnokot. Tehetsége utána szárnyra kap. Ráveszik, hogy szimultán játsszon a szomszédos iskola sakkszakörével. Mindenkit legyőz. Amint azonban örökbe fogadják a sakk iránti szenvedélye süket fülekre talál. Nem sokáig. Örökbefogadó édesanyja hamar rájön, hogy Beth született sakktehetsége nem hobbi csupán. Onnantól kezdve pedig Beth lépcsőfokról-lépcsőfokra halad a ranglétrán, aminek vége az orosz nagymesterekkel való megmérettetés.

A sorozat egyenesen lebilincselő volt. A könyv - annak a beszippantó atmoszférának híján - sem volt rossz. Mostanában azt vettem észre magamon, hogy a filmfeldolgozások jobban lekötnek. Vagy úgy érzem, hogy többet adnak, mint a könyvek. Ami érdekes, mert mindig mindenki az ellenkezőjét állítja. Érdekesnek találtam viszont a sakk-kal kapcsolatos részleteket, amikből a könyvben nyilván többet kaphattam - bár a sorozatban még nem igazán figyeltem a sakk szabályaira.

Valahogy jobban vettem volna ki a dolgot, ha képeket is raknak bele az egyes sakkállásokról - gyengém a sakkhelyzetek elképzelése, sajnos előttem kell lennie ahhoz, hogy átláthassam a dolgot.

Mindent összevetve, tetszett a könyv is, a történet önmagában érdekes, és mivel a Vezércselnek köszönhetem a sakk iránti érdeklődésem és szeretetem, mindenképpen hálás vagyok Walter Tevisnek, hogy megalkotta Beth Harmont.



Walter Tevis: Vezércsel
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5*
Kedvenc szereplő: Beth Harmon, Benny
Megjelent: 1983
Kiadó: GABO Kiadó
Oldalszám: 384
Eredeti címThe Queen's Gambit
Műfaj: dráma

szerda, február 03, 2021

Matthew McConaughey: Zöldlámpa


Ez egy igazi spirituális, lelki feltöltődés volt a számomra. 

Adva van egy színész. Akit eleinte számos romantikus limonádé filmben láthattam, akiből egy romcom színésznél nem igazán néztem ki többet.

Majd később jöttek a komolyabb művek, mint a True Detective, az Interstellar... És elkezdtem meglátni benne egy mélyebb, színészi tehetséget. Azt hiszem, a True Detective óta szeretem McConaughey munkásságát úgy igazán.

De mindemellett - lévén a színészek és hírességek magánélete sosem izgatott engem a bulvár berkein belül - sosem tudtam, hogy milyen személyt takarnak az adott szerepek. Egy tehetséges, Oscar-díjas művészt láttam az újabb filmjeiben, de ennyi is volt.

Eleinte nem akartam megvenni a könyvet. Nem tudtam, mire vélni. Önéletrajzi könyv? Persze, érdekel a filmek világa - Tarantino nemrégiben megjelent könyvét is megvettem, de a Zöldlámpát nem igazán tudtam mire vélni.

Aztán megláttam fizikai valójában is a kötetet a könyvesboltban. Leemeltem. Kinyitottam. Megláttam a kis anekdotákat, a fotókat, a naplószerű jegyzeteket, kézzel írott sorokat, gondolatokat, verseket, zöldlámpákat... És nem is tudom. Meg kellett vennem.

Mindig is imádtam a különleges könyveket, amiknek rendhagyó kinézete, formája van, amik nem csak betűk és fejezetek. Ezért kellett beszereznem az S.-t is. A naplók szintén a gyengéim. A Zöldlámpa egy egyedi kis memoárnak hatott, inkább naplószerű jegyzetfüzetnek, mint könyvnek. Tehát kellett.

De akkor még nem igazán tudtam, az életén kívül mit rejthet még ez a könyv. Aztán elkezdtem olvasni. És hamar rájöttem, hogy ez egyáltalán nem csak egy egyszerű memoár, pár életigazsággal és tapasztalattal.

Most tegyük félre azt, hogy ez mennyiben lehet csak McConaughey könyve - bár a könyv lapjairól visszatekintő személyiség kétlem, hogy hagyná, hogy egy PR-csapat írja meg a könyvét - és koncentráljunk annak tartalmára.

A lapokon szép lassan kirajzolódott egy pozitív, életigenlő, spirituális, hívő, karizmatikus, egocentrikus, filozofikus életművész - akit még megannyi jelzővel tudnék illetni. McConaughey nemcsak az életét akarta papírra vetni, hanem az életével járó tanulságokat, gondolatokat, tapasztalatokat akarta átadni az olvasóknak. Nemcsak azt taglalja, milyen sikeres romantikus színész volt, majd mennyire vágyott a dráma adta kihívásokra. Hogy mennyi kalandban volt része életében. Hanem hogy mindezek miért történtek vele, milyen volt az ezekhez vezető döcögős út és milyen életfilozófiával vívta ki magának azt, amije van - s elhiteti veled, hogy mindez veled is megtörténhetne, ha tennél érte és akarnád.

Útmutató az élethez? Talán. Egy spirituális lelki utazás. Ez volt számomra ez a könyv. És élveztem. Örülök, hogy az év első könyveként olvasgattam, a vizsgaidőszak kellős közepén, stresszel és frusztrációval telve. Számomra adott valamit. Nem tudom, hogy ez volna-e a célja a könyvnek, avagy sem. De valamiképp hatással volt rám, szóval köszönöm!


Matthew McConaughey: Zöldlámpa
Értékelésem: Katarzis
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: -
Megjelent: 2020
Kiadó: XXI. Század Kiadó
Oldalszám: 298
Eredeti címGreenlights
Műfaj: önéletrajz

hétfő, február 01, 2021

Sarah J. Maas: A hajnal tornya

 
Egy a többiektől eltérő kötetet foghattam a kezemben. Talán azért, mert érzékeltem, hogy a történet vége felé közeledünk, ezért egyfajta nagy végjáték előtti csend lepte be A hajnal tornya kötetet, vagy talán azért, mert ez a kötet most - a hosszának ellenére - két szereplőre szűkült be az eddig megszokott nagy csapat helyett.

Az eddig elhanyagolt Chaol ezúttal egy teljes kötetet kapott, amit részint nem bántam, mert mielőtt Rowan felbukkant, az ő karaktere volt a kedvencem. Maas késztetése pedig, miszerint minden egyes szereplőjének párt akar keríteni, nem hagyott alább. Így kerekedett ki egy lebénult katona és egy tapasztalt gyógyító kettőse.

Szerintem ez az egyik legszebb borító mind közül, egyértelmű, hogy főhősnőnk hiánya miatt nem kapott ő helyet a borítón.

Az elején azt mantráztam magamban, hogy nem fog zavarni, hogy a főszálat takarékra tettük. Hogy kibírom a várakozást, hogy csak később tudom meg, hogy folytatódik Aelin, Rowan és a többiek sorsa. De hamar rájöttem, hogy ez a majd 800 oldal nélkülük kicsit kiszakított a sorozat megszokott dinamizmusából.

Az eddigi részekben megszokott izgalmakat és a mozgalmas cselekmény helyét egyfajta slow burn műfaj vette át. Ehhez azonban egy nagy adag horror faktor is társult, ami érdekes egyveleget alkotott, érdekeset és hátborzongatót. Az atmoszférája egyértelműen ennek a kötetnek a legerősebb e tekintetben.

Hazudnék, ha azt mondanám, ez volt a kedvenc részem. Hiányzott Aelin, hiányzott Rowan, az előző kötet után tudni akartam, hogyan folytatódik a kalandjuk. Chaol karaktere emellett egy megcsömörlött, székhez kötött katona frusztrált jellemét adta vissza, habár Maas ismét szépen épített fel egy párost, ehhez nagyon ért.

Mindezek után nagyon kíváncsi vagyok a végjátékra, bár igazándiból nem akarom, hogy ez a kaland véget érjen...

Köszönöm szépen a könyv élményét a Könyvmolyképző Kiadónak!

Sarah J. Maas: A hajnal tornya
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/5*
Kedvenc szereplő: Chaol
Sorozat: Üvegtrón
6.) A hajnal tornya
#Az orgyilkos pengéje és más történetek
Megjelent: 2017
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Oldalszám: 786
Eredeti cím: Tower of Dawn
Műfaj: fantasy, high fantasy, ifjúsági, romantikus