1 / 100 könyv. 1% kész!

vasárnap, július 30, 2023

Robert Galbraith: A Koromfekete szív


Azt hiszem, mostanra sikerült rájönnöm, hogyan érdemes olvasni ennek a sorozatnak az 1000 oldalas köteteit. Nyilvánvalóan nem volt hatékony hetekig ülni a Zavaros vér felett, amikor már teljesen összekuszálódtak a fejemben a szálak. Nem, ezt egyben, a lehető leghamarabb érdemes végigolvasni, mert most igazán sikerült képben maradni, és ahelyett, hogy azon bosszankodtam volna, hogy minden túlírt, és elvesztettem a fonalat, sikerült értékelnem a mű zsenialitását, mint olyan. El se tudom képzelni, mennyi kutatómunka és gondos kidolgozás kell ahhoz, hogy az ember ilyen összetett sztorikat hozzon létre.

Ezúttal komoly fordulat következett be a témában, nem hétköznapi ügy került a kedvenc nyomozópárosunkhoz, ami szakterületüktől is eltér: kiberbűnözés, kiberbullying, amely gyilkosságba fordul át. A nyomozás mindezek után félig London utcáin, félig a kibertérben történik, de hamarosan politikai felhangot is kap az ügy, amint megjelenik egy radikális terrorista csoport…

Mindeközben Strike és Robin kapcsolata nagyon lassan alakul ki a sok-sok kihallgatás és nyomozás között, még mindig rengeteg kis utalással, kimondatlan szóval… Néhol idegesítő volt, néhol mosolyt csalt azt arcomra…

Az eddigi könyvektől eltérően érdekesnek találtam, hogy Rowling most betekintést engedett olyan párbeszédekbe a kiragadott chatbeszélgetések révén, amelyekről Strike-nak és Robinnal nem volt tudomása, így kész akarva több információt csöpögtetett az olvasónak, mint a nyomozópárosnak. Nem emlékszem, hogy erre lett volna példa az előző kötetekben.

Kifejezetten élveztem, kifejezetten várom már, hogy végre valami egymás felé taszigálja a két főszereplőt, mert nagyon működik köztük ez a dinamika, brit bájolgás ide vagy oda. Nagyon várom az új kötetet, ami még idén érkezik, ahogy az új évadot is, amiről sajnos még semmit sem tudunk…

De egy cikkben olvastam, hogy Rowlingban még vagy 10 könyvnyi anyag van a Cormoran Strike sorozat kapcsán, ami egyrészt remek, másrészt kétlem, hogy Strike és Robin hamar egymásra találna… Meglátjuk.

Robert Galbraith: A Koromfekete szív
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Cormoran Strike, Robin, Pat, Barclay
Sorozat: Cormoran Strike
6.) A Koromfekete szív
Megjelent: 2022
Kiadó: GABO
Oldalszám: 1104
Eredeti cím: The Ink Black Heart
Műfaj: krimi

szombat, július 29, 2023

J. K. Rowling: Harry Potter és a bölcsek köve


2023
Nem voltam biztos benne, hogy írni akarok-e erről bármit is. A Harry Potter sorozatot már jó korán olvastam végig, talán a hatodik kötet megjelenése táján kapcsolódtam be. Az első 3 köteten kívül a többit csupán egyszer olvastam.

De szeretem a szép kiadású könyveket. És amint szemet vetettem erre a Minalima kiadássorozatra, rögtön tudtam, hogy ezt én szeretném a polcomon látni. És ekkor érkezett az az ötlet, hogy akkor olvassuk végig az egész Harry Potter sorozatot angolul, ezekkel a csodálatos kiadásokkal, majd nézzük végig az összes filmet szintén csak angolul (mert eddig csak magyarul láttam őket).

Kihívásnak szép, bár majd várnom kell egy kicsit ezekre a kiadásokra…

De hogy akkor pár szót ejtsek a Minalima kiadásról is: egyszerűen zseniálisan gyönyörű. A borító, az oldalak, a díszítés, az illusztrációk, az ötletes „mozgó” és „interaktív” oldalak… Odáig vagyok az egészért, meg vissza.

Mindazonáltal a könyv masszív, olvasgatás közben/után nem hullik darabjaira, ezért azt mondanám, bőven megéri az a pénz, amit kérnek érte. Valószínűleg jó sokat kell várnom még a legújabb kötetekre, de hosszú távú projektnek tökéletes lesz…


2016
Harry Potter világát senkinek sem kell bemutatni, ezen is látszik, milyen maradandó dolgot is alkotott J. K. Rowling, mikor tollat ragadott, majdnem húsz évvel ezelőtt és papírra vetette Harry történetét.

Nem is tudom pontosan, mikor olvastam el először, vagy hányszor olvastam el az első kötetet, de biztosan az első könyveim között volt még általános iskolában. És most, "továbbadva a stafétabotot", unokahúgomnak adtam kölcsön a részeket, sorra, miközben ő 10 éves fejjel úgy falja őket, mint én anno. Olyan jó érzés tud ez lenni.

Többször is megfogadtam, hogy elölről kezdem és ismét kiolvasom mind a hét részt, de valahogyan mindig közbejött valami fontosabb, várósabb és félretettem a második vagy a harmadik kötet körül.

Most nem hagyom. Megfogadtam, hogy mindegy mennyi idő alatt, hisz tudom, hogy érkeznek a karácsonyi csomagjaim, de ki fogom olvasni mind a hetet és a filmeket is ismét végignézem. Nosztalgia-időszak-szerű jelleggel.

Az első kötet, a Harry Potter és a bölcsek köve mindig is a legkönnyedebb volt, a rövidecske bevezetése egy egyre sötétedő és egyre borúsabb világnak, ahol van Jó és Gonosz. Amiben van humor, rengeteg szeretet, de számítás és árulás is. Szeretem, hogy tökéletes egyensúly áll fent a játékosság és a háttérben megbújó sötét hangulat között, ami a részekkel egyre inkább jelen van és egyre több feszültséget szül.

Harry, Ron és Hermione az igazi barátság és lojalitás jelképei. Mindenképpen megnyerő és tökéletes ötletnek tartom, hogy egyes iskolákban kötelező olvasmánnyá tették, ha engem kérdeztek, a Harry Potter előbb fogja további olvasásra bíztatni a kis nebulókat, mint az Egri csillagok vagy A őszívű ember fiai, hiába jó regények, a kicsik még nem értik és nem kelti fel bennük az olvasás iránti szeretetet és vágyat. Harry Potter viszont képes rá.

Úgyhogy én is ismét belevetettem magam a kalandba, mert egy könyvmoly sosem nőhet ki a Harry Potterből, soha!

J. K. Rowling: Harry Potter és a bölcsek köve
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Harry, Hermione, Ron
Sorozat: Harry Potter
1.) Harry Potter és a bölcsek köve
2.) Harry Potter és a Titkok Kamrája
3.) Harry Potter és az azkabani fogoly
4.) Harry Potter és a Tűz Serlege
5.) Harry Potter és a Főnix Rendje
6.) Harry Potter és a Félvér Herceg
7.) Harry Potter és a Halál ereklyéi
Megjelent: 1997
Kiadó: Animus Kiadó
Oldalszám: 336
Eredeti cím: Harry Potter and the Philosoper’s Stone
Műfaj: fantasy, ifjúsági

Robert Galbraith: Zavaros vér

 Hát… Nem tudom.

Muszáj volt így kezdenem ezt az értékelést, mert én tényleg nem tudom. Annyira kettős érzések vannak bennem.

Egyrészről: én nagyon szeretem ezt a sorozatot. Akkor kezdjük azokkal a tényezőkkel, hogy miért.

Strike és Robin kettőse zseniális. Az évszázad egyik legszerethetőbb detektívpárosa, a modernkori Sherlock és Watson. A kettejük dinamikája, tánca, ahogy kettőt hátra lépnek, majd egyet előre a „barátságnak nevezhető, mégis valami több is lehetne” kapcsolatukban… Kétségtelen, hogy a jól megírt két főszereplő miatt tart itt ez a sorozat, ahol, ezért szeretik ennyien, ezért van belőle filmsorozat is. Szeretem őket.

Szeretem a brit kultúrát, szeretek a helyekről olvasni, egyszer volt szerencsém Londonhoz, és azóta is visszavágyom.

A mellékszereplők is érdekesek, színesek, Shankert, Barclayt és Patet egyszerűen imádom. Élethűek, olyan nem odavetett mellékszálak, tényleg megvan a szerepük, helyük a cselekményben.

Az ügyek. Mélyenszántóak, iszonyatosan részletesek, összetettek. Minden apró dologra figyelni kell, hogy összerakd a kirakós darabkáit, de ha nem sikerül, az sem baj, mert Strike és Robin majd összerakja. Nem tudom, Rowling hogy volt képes ilyen összetett bűnügyeket alkotni, ennyi apró aspektussal, apró utalgatásokkal, lassú folyású felfedésekkel… Biztos, rengeteg idejét felölelte egy-egy ügy.

Másrészről viszont: szinte mindegyik pozitívum mellé társul valami negatív is.

Strike és Robin. Miért magázzák még mindig egymást??? Komolyra véve: holott imádom őket, a kapcsolatuk nagyon lassú mederben folyik. Egyszerűen nem kielégítő. Lehet, hogy hiteles, de nem elégíti ki az olvasói kívánalmaimat. Ha félreteszem azt, hogy a magyarember szerint a brit még akkor is magáz, ha már évek óta a keresztnevén szólítja a másikat… akkor is ott marad ez a két lépést hátra, egyet előre szituáció. Merthogy én ezt éreztem. Egy kicsit több őszinteség, kevesebb mellébeszélés… Azt se tudom eldönteni, hogy az írónő, hogy dönti el, milyen jelenetet melyik fél szemszögéből olvashatjuk, és hogy mennyire is idegesítő tud lenni az, amikor mindkettőt ismered, és elrepülnek egymás mellett (Robin nem szereti a sós karamellt!) Számomra néhol már-már dühítő volt ez a brit tutyimutyiság. Tudom, hogy ez a kultúra sajátja, hogy a végsőkig udvariasak, és kerülgetik a forró kását… De mennyi oldalon is vagyunk túl? 3000?

Rengeteg a felesleges rész, a mellékszereplők tömkelege, a kicsi részletek végeláthatatlan sora egy nagy katyvaszt tesz ki. 300 oldalnál még követhető egy részletes sztori, de 1000 oldal esetében, amit a 200. oldal táján olvastam, és visszaköszön a 700.-on, az nem biztos, hogy megmarad. Így pedig a sztori veszíthet a jelentőségéből és érdekességéből. A 600. oldal táján már úgy éreztem, hogy csak sodródom az árral, és azt követem, ahogy a két nyomozó gondolkodik, mert arra esélyem sincs, hogy mindent észben tartva én magam is kövessem a nyomozást. Sajnos így éreztem.

A legnagyobb problémám tehát maga a terjedelem. Az összes többi téren meg mégis zseniálisnak tartom ezt a sorozatot. Innen is a kettősség. És ez tart vissza attól, hogy igazán nagyon nagy kedvencem legyen. Az első három kötet tökéletesre sikeredett, még a negyedik is elég jó terjedelemmel rendelkezik, de a Zavaros vér bőven túlírt. Már majd megvesztem, hogy megtudjam végre-valahára, mi is történt Margot-val…

A sorozat megnézése után viszont ismét visszakerültem abba a mederbe, hogy ez egy nagyon jó történet, nagyon jó szereplőkkel (a két színész pedig szinte ezekre a szerepekre született, tökéletes a szereposztás)… És igenis szeretem. Szeretem ezt a két karaktert, nem tudom elmondani, milyen közel kerültek a szívemhez…

Robert Galbraith: Zavaros vér
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Cormoran Strike, Robin, Pat, Barclay, Shanker
Sorozat: Cormoran Strike
5.) Zavaros vér
Megjelent: 2020
Kiadó: GABO
Oldalszám: 988
Eredeti cím: Troubled Blood
Műfaj: krimi

szerda, július 26, 2023

Aurora Lewis Turner: Lloyd, a belső szörnyeteg


Őszintén megmondom, első bliccre – senki se kérdezze, hogy miért – de azt hittem, hogy Jack/Káin regény ez. Tudom, tudom, a cím szinte kiszúrja a szemem. De annyival jobban illik a regény kinézete és stílusa Azikerlángbűbájhoz, és addig nem is igazán gondoltam bele, hogy ez nem hiéna, hanem medve, amíg el nem kezdtem olvasni…

De ezt a kis malőrömet félretéve. Lloyd. A Bolygókeringő Farkas-karaktere. S bár az írónő fixaideája ez a fajta morgó, magánakvaló, enyhén hímsoviniszta, mégis jó humorú, ellenállhatatlan férfikarakter (talán ezért is ennyire összekeverhetőek), Lloyd előzménytorija mégis szórakoztató élmény volt.

A regény maga durván 4 részre osztható, Lloyd előéletének szakaszai szerint.

Az első szakasz nagyon X-Men-es. Lloydot fel akarják használni a két faj közötti háborúban, amelyben a katonság áll szemben a titkos csoportosulással, a Baltazárral. Itt megismerkedhetünk Marilynnel, aki egy tipikusan toxikus kapcsolatba sodorja Lloydot. Őszintén szólva, a regény eleje nem a kedvencem, Marilyn, amilyen kaotikus személyiség, nem került közel a szívemhez, és inkább a Baltazár oldal érdekelt jobban, mint maga a katonaság. Ezért örültem is, amikor vége szakadt.

A második szakasz komikusan kezdődik, Elizabeth sokkal inkább a szívemhez nőtt, és rémlett is valami Lloyd múltjából, hogy volt egy feleség és egy gyermek… A Bolygókeringő olvasóinak nem volt meglepetés ezen storyline befejezése… De Elizabeth tipikusan az a kapcsolat volt, amely meg akarta változtatni Lloydot, ezért ez sem volt a megfelelő.

A harmadik szakasz ismét X-Men beütéssel bírt, Lloydot felhasználták a háborúban, a gyásza és bosszú iránti vágya kihasználásával immáron a másik oldalon harcolt Claudia oldalán, aki elég szürke női karakterre sikerült, tipikusan nem befutó.

Nagyon értékeltem, hogy az írónő ezúttal felnőtt, érett, okos és kifejezetten erős női karaktereket sorakoztatott fel, ezt eddig nagyon hiányoltam, bár a főszereplőnői végül mindig kiforrott erős karakterekké váltak, valahogy mindig naiv kislányként kezdték.

A negyedik szakasz pedig maga a Bolygókeringő eleje volna, amikor Lloyd szemszögéből bemutatásra kerül az a grandiózus találkozás. És ismét csak könyörögni tudnék, hogy a jövőben ezek a regények bár E/3 személyben (holott egy E/1 személynek mindig jobban örülnék), de váltott szemszögben íródjanak! Annyira sokat adna még a sztorikhoz, a karakterekhez, ha nem csak a főhősnő oldalát ismernénk úgy igazán. Ezért is jött be most ez a maszkulin hozzáállás, mert annyival többet adott Lloyd karakteréhez az, hogy tudjuk, honnan és miként jött.

 Köszönöm szépen a könyv élményét, Aurora Lewis Turner!

Aurora Lewis Turner: Lloyd, a belső szörnyeteg
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/5*
Kedvenc szereplő: Lloyd
Sorozat: Bolygókeringő
#Lloyd, a belső szörnyeteg
Megjelent: 2021
Kiadó: Olvasni Menő
Oldalszám: 503
Eredeti cím: -
Műfaj: fantasy

kedd, július 18, 2023

Andrzej Sapkowski: A megvetés ideje

 
Egy sokkalta sötétebb kötet ez, amelyben már igencsak Ciri feje felett lebeg az a bizonyos baljóslatú balta… Kevésbé volt szórakoztató, de kárpótlásul sokkal több izgalom volt benne, illetve derültek is ki dolgok.

A Vaják könyvsorozat továbbra sem a kedvencem. Néha elszórakoztat, néha könnyen elvesztem a fonalat

Sapkowski nagyon érdekesen ír, kicsit Rejtőre emlékeztet. Nagyon sok a párbeszéd, van hogy oldalakon keresztül csak a dialógus megy, ami nem feltétlenül rossz, meg néhol szórakoztató is, csak érdekes. Olyan maszkulinnak érződik, nem is tudom.

Mindazonáltal a sorozat végig lesz olvasva, talán később, lehet egy újabb évad előtt kerül elő újra, lehet előbb… Nem tudom még.

Andrzej Sapkowski: A megvetés ideje
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Geralt, Kökörcsin, Ciri
Sorozat: Vaják
4.) A megvetés ideje
5.) Tűzkeresztség
6.) Fecske-torony
7.) A tó úrnője
#Viharidő
Megjelent: 1995
Kiadó: GABO Kiadó
Oldalszám: 408
Eredeti cím: Czas pogardy
Műfaj: dark fantasy, fantasy

péntek, július 14, 2023

Andrzej Sapkowski: Tündevér

Csak azért vettem előre a Witcher könyvsorozatot, mert megérkezett az új évad, pont mint legutóbb. S bár az első két kötettel úgy elvoltam, még nem szippantott be a varázsa, úgy mint a sorozat egyedi hangulata és persze Cavill maga.

Nem tudom, hogy ennek mi lehet az oka, de ez a harmadik kötet (ami egyébként a második évad cselekményét fedi le) most nagyon szórakoztató volt számomra. Egyenesen mulattatott, hangosan felnevettem a riposztokon. Geralt, Yen és Ciri hármasa alapjáraton is komikus tud lenni, és ha ehhez az egyenlethez még hozzá vesszük Kökörcsint, vagy épp Trisst…

Ez a kötet nem épp az izgalmakról volt híres, ez egy könnyed, Cirit nevelő rész volt, bár a végén már be-be figyelt a Wild Hunt is. Tetszett.

Kíváncsi leszek a folytatásokra, a negyedik kötetet még az új évad előtt kell elolvasnom, aztán lehet, ismét szüneteltetem egy kicsit.

Andrzej Sapkowski: Tündevér
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Geralt, Kökörcsin
Sorozat: Vaják
3.) Tündevér
5.) Tűzkeresztség
6.) Fecske-torony
7.) A tó úrnője
#Viharidő
Megjelent: 1994
Kiadó: GABO Kiadó
Oldalszám: 376
Eredeti cím: Krew elfów
Műfaj: dark fantasy, fantasy

csütörtök, július 13, 2023

Aurora Lewis Turner: A hét pecsét


Egy érdekes utazás ér ezzel a lezáró kötettel véget, és ezzel összességében elmondható, hogy egy igencsak egyedi (és ez nagy szó), és színes történetet tudhatok magam mögött.

Ismét csak idegeket szaggató függővéggel búcsúzott tőlünk a történet a második kötetben, most tehát Jack helyére Káin lépett, az Elsők pedig a Föld pusztulását igyekeznek előidézni. Ennek a közepében igyekszik a színes fiatal csapatunk helyt állni, és megmenteni a világot.

Utolsó kötet lévén a cselekménybe már nem szeretek kimondottan belemenni, mert elkerülhetetlen lenne a spoiler. Jack és Amaja kettősét sikerült megszeretnem, ezért természetes, hogy boldog befejezésben reménykedtem, és nagyon bíztam az írónőben, hogy nem okoz csalódást e téren.

Azonban a színes kis csapat minden tagjának valami hasonlóan boldog végkifejletet szerettem volna, bár erősen féltem attól, hogy valakitől esetleg majd búcsúznom kell… S bár ismét csak egy kicsit úgy éreztem, túl sok a tinidráma egy epic befejező kötethez képest, még ez a szerelmi kavarodás is kellemes felhanggal zárult számomra.

Holott én magam nem vagyon feltétlenül a magyar irodalom híve, nagyon tetszik az a bravúr, ahogy az írónő beleszőtte a regénybe, mintegy megoldást nyújtva az egész bonyodalomra… Érezhető, hogy Aurorának közel áll a szívéhez Ady Endre munkássága.

Összességében elmondható, hogy valamiért Lloyd és Aurora kettőse mellett, Jack és Amaja közelebb került a szívemhez, ahogy ez a kis csapat is, hisz még most is emlékszem mindegyikükre, hetekkel a könyv letétele után is. Ez pedig sok mindent elárul.

Szinte már reménykedem egy Jack és Amaja utósztoriban… Hátha.

Köszönöm szépen a könyv élményét, Aurora Lewis Turner!

Aurora Lewis Turner: A hét pecsét
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Jack
Sorozat: Az ikerlángbűbáj
3.) A hét pecsét
Megjelent: 2023
Kiadó: NewLine Kiadó
Oldalszám: 400
Eredeti cím: -
Műfaj: fantasy, ifjúsági, new adult, urban fantasy