1 / 100 könyv. 1% kész!

péntek, december 30, 2022

Stephen King: Éjszakai műszak


Igazán felüdülés volt egy 1200 oldalas nagyregény után egy novelláskötetet kézbe venni Kingtől. Lássuk, miket is takar az Éjszakai műszak válogatás!

Jerusalem's Lot
A Borzalmak városának (Salem's Lot) előzménye. Egy régi korban játszódó klasszikusnak mondható 'a gonosz a falakban bújik meg' történet, amely egy véget nem érő ciklikusságot vetít előre. A belőle készült Chapelwaite sorozat kellő hangulattal felszerelt feldolgozás lett.

Éjszakai műszak
A patkányoktól undorodó személyek számára tökéletes horrorsztori. Iszonytató, mégis abszurd. A belőle készült film még abszurdabb.

Éjszakai hullámverés
Egy Végítélet novella, a nagy vírus kitörése után egy csapat fiatal estéjének leírása a tengerparton, ahol is elégetnek egy hullát. Érdekes sztori, nem tudom, miért nem fért el a Végítélet oldalain, annyira nem nagy durranás. A belőle készült feldolgozások "érdekesek"...

Az átjáró
Egy érdekes történet egy NASA-űrhajósról, aki azt állítja, hogy az űrben megszállta valami. Az oldschool sci-fi horrorok alapja, Alien szintű, megfelelő atmoszféra, tipikus King stílus. Bár ahhoz képest, hogy sokaknak ez az egyik kedvenc novellája, keveset ad. Ez egy teljes regényért kiáltott volna!
Nem teljesen értem, hogy az elkészült rövidfilmek miért nem lettek elérhetőek, miért csak filmfesztiválra készültek? Holott mindenhol azt olvasom, hogy zseniális alkotások lettek, akkor miért zárják el a kíváncsi King-rajongók elől? Remélem, majd sikerül elérni, hogy engedélyezzék a közzétételüket. Kár értük.

A mángorló
Egy megszállott tárgy. Megannyi kultúrában jelen van, hogy a gonosz meg tud szállni egy tárgyat. A mángorló egy gépezet, amely gőzben kiegyenesíti az anyagokat, lepedőket. Egy hatalmas szerkezet, amely nagyon magas hőmérsékleten présel. Néhány különös véletlen folytán olyan anyagok kerülnek bele, amelyek egy ősi rituálé alapanyagai, s amelyek lehetővé teszik, hogy a gonosz megszállja a gépezetet, így létrejön a gyilkos mángorló...
Én nem hittem volna, hogy egy ilyen szoriból HÁROM film is készül. Egy gyilkos gőzölőgép... Zseniális. De igen, három film készült, és egyik elvetemültebb, mint a másik.

A mumus
Egy apa a pszichológusnak elmondott hátborzongató története a gyermekei megöléséről. Igazán érdekes, enyhén patriarchális beütéssel (ez gyakori King első könyveiben, de hát más idők jártak és minden karaktere gyarló emberi lény...). Tényleg rideg és creepy... Vajon résnyire nyitva van a szekrényajtóm? Mióta?
A pontosan 40 éve készült rövidfilm vetekszik a mai horrorfilmekkel... Egyszerű, mégis borzalmas. A 2023-as készülő feldolgozás ígéretes lehet, a sztori egy nagyon jó mai horrorfilm alapjául szolgálhat.
Kétségtelenül a legerősebb novella a gyűjteményben.

Szürke anyag
A Men in Black sötétebb, nem humoros, hanem horrorisztikus stílusban egy novellába sűrítve. Ügynökök nélkül. Három férfi a kocsmából egy gyerek elbeszélése alapján a betegeskedő apjához mennek, aki miután megivott valamilyen szürke löttyöt, ami beszivárgott a sörbe, érdekes átváltozáson megy át... Először macskák, majd emberek tünedeznek el a városban. Az egyik férfinél fegyver van. A bűz elviselhetetlen. Vajon ki tér vissza?

Csatatér
Egy exkatona, ma már bérgyilkos egy érdekes csomagot kap, amely egy katonacsapatot tartalmaz. Egy élő katonacsapatot. Egy miniatűrt. Ami rátámad. Miért? Abszurd és érdekes, nem félelmetes. Vajon King mit ivott vagy mit szívott, mikor ez a novella megszületett? Vajon van egy rejtett jelentése, vagy csak fun történet? Vajon köze van a katonaléthez, a PTSD-hez, bármi ilyesmihez?

Kamionok
A gyilkos kamionok története. Még a Supernatural is szentelt egy részt a sztorinak, a Rémautó előfutára volna? Két elvetemült (és borzalmas) film kötődik a novellához.

Néha visszatérnek
Egy tanár története, akit kísért a múlt. Álmaiban, és egy nap, mikor elvállal egy állást egy iskolában, amelybe egy délutáni 'élet és irodalom' óra is belefoglaltatik, ténylegesen is. Erős novella a kötetben, Borzalmak városa beütéssel. De továbbra sem a legerősebb...

Indián tél
Egy igen rövid, mégis velős, rideg fordulattal a végén. Javában zajlik az indián tél, amikor egy sorozatgyilkos szedi áldozatait az elbeszélő által élt városban. Puhaléptű Jacknek hívják, s a gyilkosságokat rejtélyes körülmények között követik el... Szintén erős novella, a rövidségének ellenére is.

A párkány
Egy fogadás pénzért és nőért, amely egy 130 méter magasan lévő párkányra vezet egy kétségbeesett férfit. Egyszerű sztori, igazi elégtétellel a végén.

A fűnyíróember
A munkásemberek olyan fajtája, akitől lúdbőrözik az ember minden tagja. De a füvet csak le kell nyírni, nem? És ha van pénz arra, hogy ezért kihívjuk az embert, akkor kihívjuk, nem? Hogy ennek a vége egy bizarr, abszurd fűnyírás lett, arra már főhősünk se gondolt volna... Vagy hogy ez lesz az utolsó napja a Földön...

Leszoktató Rt.
A cigerattáról a legnehezebb leszokni. Elérhető, megtűrt a társadalmunkban. A Leszoktató Rt. azonban magas leszokási aránnyal büszkélkedik. Mortellinek egy régi barátja ajánlja a céget, mondván, a segítségükkel teljesen leszokott. Vajon mi ösztönöz egy láncdohányost arra, hogy egyik napról a másikra letegye a cigarettát? Önként? Milyen szadista játék indul meg a függő és a leszoktató cég között? A jó öreg pavlovi kondicionálás...

Én tudom, mire van szükséged
Egy Jeffrey Dahmer-féle sztori egy lányról és egy fiúról, aki rajong érte, de vajon meddig menne el a rajongása miatt?

A kukorica gyermekei
Hova ez a rengeteg, rengeteg feldolgozás? De komolyan... Annak tudatában vágtam bele a novellába, hogy ez egy nagyon sok potenciált rejtő történet lesz, ha már ilyen sok film készült belőle. Bár a feldolgozások azért hagynak némi kivánnivalót maguk után...
A sztori maga viszont nem nagy eresztés, az istenség előtt tisztelgő gyermekek a kukoricásban. Habár a kukoricásnak megvan a maga horrorisztikus jellege - a Jelek című film óta - ez a novella valahogy mégsem okozott számomra hidegrázást. Meh...

Az utolsó létrafok
Egy érdekes gyermekkori baleset után egy testvérpár (báty-húg) eltávolodása egymástól, s amely végül tragédiába fullad. Mivel a testvéri kapcsolat a világon a legszorosabb, talán ezért ütött annyira szíven. Rideg, fájdalmas, szívszaggató.

Aki a virágot szereti...
Egy egyszerű, rövid sztori egy férfiról, aki virágot visz egy nőnek... egészen más szándékkal. Véres és kegyetlen.

Még egyet útravalónak
Egy újabb Borzalmak városa sztori, még Boone is megjelenik. King nehezen rugaszkodik el a régi, jól bevált helyszínektől. Egy végtelenül fagyos, teles estén egy utolsó kupicával akarnak inni a kocsmában, mielőtt bezárnak. Amikor egy majdnem átfagyott férfi tör be a mulatóba, aki a családjáért aggódik... Vajon mi történt már megint Jerusalem's Lotban?

A 312-es szoba
Egy fiúgyermek elbeszélése az édesanyjáról, aki a kórház 312-es szobájában rákban haldoklik. Milyen élénken élhetnek bennünk az anyáink egyes cselekedetei? Mennyire sarokköveik ők az életünknek? Egy édesanya szenvedése, s egy mérhetetlenül nehéz döntés...

Érdekes, King pályafutásának kezdetében született novellák lapulnak ebben a kötetben. Egyesek erősebbek, mint A mumus és Az indián tél, mások gyengébbek, mint a Kamionok... De összességében jó kis borzongásokon vagyok túl.

 
Stephen King: Éjszakai műszak
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: -
Megjelent: 1978
Kiadó: Európa Kiadó
Oldalszám: 516
Eredeti cím: Night Shift
Műfaj: disztópia, fantasy, horror, novella, pszicho-thriller, sci-fi, thriller

péntek, december 23, 2022

Richelle Mead: Örök kötelék


Csakis és kizárólag a sorozat első évada miatt vettem elő újra, és csakis azért, hogy legyen mit olvasnom a buszon és a metrón a telefonomon...

A könyvekkel jól kezdődött a kapcsolatom, majd rohamosan leromlott, már nem is nagyon érdekel, ismétlem, csakis a sorozat miatt vettem elő, mert az egészen jó lett (lévén a Vámpírnaplók készítői vetették a képernyőre).

Na de hogy mi van? Dimitrij striga lett? És át akarja változtatni Rose-t? Hogy én ezekre miért nem emlékszem? Hát ez valami borzalmas sztorivezetés... És Adriannel jött össze? Azt hiszem, a könyvekben szerettem, de a sorozatban nem nagy eresztés.

Meh... Ez a könyvsorozatról az eddigi véleményem. Adrian és Rose nem kedvenc páros, pedig úgy emlékszem, eddig szerettem Adriant. De hát érezhető, hogy Rose-nak Dimitrij az igazi, vagy mi...

Most már végezni fogok ezzel a sorozattal, el fogom olvasni az utolsó kötetet, de csak azért, mert érdekel mi lesz ennek a vége. De azért ez a legszebb borító a sorozatban. Legalább ennyi.

Richelle Mead: Örök kötelék
Értékelésem: Csalódás
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: -
Sorozat: Vámpírakadémia
5.) Örök kötelék
Megjelent: 2010
Kiadó: Agave könyvek
Oldalszám: 348
Eredeti cím: Spirit Bound
Műfaj: fantasy, ifjúsági, romantikus, urban fantasy

 

vasárnap, november 27, 2022

Böszörményi Gyula: A hullaházi skandalum

 
Hihetetlenül sajnálom Böszörményi Gyula idei eltávozását. Gyermekfejjel nem volt szerencsém sok művéhez, az egyetlen könyv, ami a kezem ügyébe akadt az a Rontásűzők első kötete volt, és akkor is nagyon tetszett.

De végül kétségtelenül az Ambrózy sorozattal nyerte el a szívemet, amivel valami igazán egyedi, sajátosan magyar és különleges csodát alkotott.

Különösen imádom, hogy ez egy olyan csoda, ami a nagymamámmal közös, hiszen mindketten vártuk az új részeket, megvitattuk őket, és sokáig hallgathattam tőle, hogy mennyi mindent felismert, amit Böszörményi írt az 1900-as évekbeli Budapestről. Hogy mi hol volt, mi hogyan nézett ki, ki kicsoda volt... Lenyűgöző nosztalgiát okozott olyasvalakinek, aki megélte ezt a kort. És ez valóban csodálatos.

A hullakázi skandalum egy kiemelkedően brutális és véres kötet lett, s ennek én kimondottan örültem (hátha nem velem van a baj), mint egy 1900-as évekbeli magyar utcákra szalajtott Tarantino kötet...

Imádtam újra Ambrózy és Mili perlekedéséről, Márika káromkodásáról és Tarján Vili szerencsétlenkedéséről olvasni. Mérhetetlenül sajnálom, hogy nem fogok többet kapni ezekből a karakterekből, megannyi lehetőség rejlett még ebben a történetben, ezekben a szereplőkben, egy véget nem érő Agatha Christie-élménynek kellett volna lennie. De talán, mivel csak ennyi kötet van, így lesznek különlegesebbek is.

Ódákat zenghetnék Böszörményi Gyuláról, de felesleges. Aki szereti a munkásságát, az nagyon szereti. Én nagyon szeretem/szerettem/mindig is szeretni fogom.

Böszörményi Gyula: A hullaházi skandalum
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: Ambrózy Richárd, Mili, Márika, Tarján Vilmos
Sorozat: Ambrózy báró esetei
7.) A hullaházi skandalum
Megjelent: 2022
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Oldalszám: 272
Eredeti cím: -
Műfaj: krimi, történelmi, romantikus

kedd, november 08, 2022

George R. R. Martin: Tűz és vér

 
Hát... nem tudom.

A Trónok harca után nagy durranás A Sárkány Háza sorozat, merthogy a Targaryenek előzménysorozata, hisz köztudott, hogy ők ültek a Vastrónon Hódító Aegontól egyenesen a Baratheonok és Lannisterek általi megdöntésükig. Na, de mi is történt a Trónok harca előtt? Mikor és ki uralkodott és hogyan?

A sorozat eddig tetszik, az első évad lassan vezeti fel a szálakat, bár a nagy időbeli ugrások megnehezítik a karakterekhez való kötődést - ami nem volt probléma a Trónok harcában, merthogy ott nem volt színészváltás, nemhogy egy évadon belül 2-3.

A könyvet csak azért is leemeltem a polcról, évek óta megvan, gondoltam, fun lenne párhuzamosan olvasni és hetente nézni. Nos, nem.

Akkora hibája a kötetnek, hogy ez egy... történelem könyv. Nem elbeszélés, nem cselekménylánc, nem váltott szemszögű leírás, nem... semmi. Mintha egy fantasy történelemkönyvet vennénk a kezünkbe, amit egy septa - vagy tudja a fene, kik írnak könyveket a Trónok harca univerzumban - vetett a lapokra egyes személyek elbeszélései alapján. Szinte nincs is párbeszéd, szemtanúk elmondásai, feltevések, elméletek teszik ki a cselekményt. Zavaró, lapos, unalmas, karaktertelen. Személytelen.

Arról nem is beszélve, hogy a kötet első fele, vagyis Hódító Aegon nem is került a filmvászonra. Csak a regény közepétől, Viserys és Daemon színre lépésétől kezdődik a sorozat cselekménye. És az egészben azt vártam a leginkább, hogy végre eljussak oda, hogy megtudjam, Martin hogyan vezette a sorsát a sorozatbeli szereplőknek. Onnantól végre úgy éreztem, hogy ez az, most már leköt a sztori. Mindig is szerettem párhozamosan nézni a feldolgozást és olvasni az eredeti művet.

A sorozat igazán jól követi a könyv történéseit (már a közepétől kezdve), erre büszke is vagyok, habár... Martin szavaival élve: "A te Viserysed jobb, mint az én Viserysem." Igen, a sorozat valahogy mélyebb, szerethetőbb, személyesebb.

Amint a sztori bevégezte a sorozatban lévő karakterek sztoriját, ismét ellaposodott számomra a történet... Nem tudom. A sorozat nélkül ez a könyv nem adna sok élményt számomra. Ha cselekményesebben lett volna megírva, sokkal élvezetesebb lehetett volna... Mellesleg, amint elértünk oda, ahol a Trónok harca kezdődik, el van vágva a történet. Semmi részletesség nincs arról, hogy döntötték meg a Targaryeneket a Baratheonok, hogyan szökött meg Daenerys. Semmi. Egy mondatban le lett zavarva. Miért? Végre valami, ami érdekelt volna...

Arról nem is beszélve, hogy a kötet első fele teljesen kimaradt a mozivilágból, ami baromi nagy kár, mert nagyon ominózus jeleneteket hagytak ki a sorozatkészítők, kíváncsi lennék, ennek mi lehet az oka. Személy szerint én minden évadot más korszaknak szántam volna egészen Hódító Aegontól, nem pedig egy kort kiválasztva húzom a dolgokat évadokon át, mint a rétestésztát.

Mindezek ellenére, a cselekmények, amiket szívesen látnék a következő évadokban
TERMÉSZETESEN NAGYON SPOILERES:
- Alicent túszul ejtése, lánya választás elé állítása, unokája megölése
- Rhaenys halála sárkányháton, Aegon megsebesülése, Aemond helyettesítése a trónon
- Rhaenyra trónra lépése (vágások)
- A Strongok lemászárlása
- Otto Hightower lefejezése
- Maelor fellelése és halála
- A holtak csapdája (Cristen Cole halála)
- Mizéria és Daemon kapcsolata
- Lord Corlys árulása
- "Egy királynő szavai, de egy szajha műve."
- Daemon és Aemond összecsapása sárkányháton a tó felett, majd a mélybe merülésük és haláluk
- Helaena öngyilkossága
- Joffrey halála Syrax hátán
- A sárkányverem ostroma (a sárkányok lemészárlása)
- Rhaenyra szökése Királyvárból
- Rhaenyra halála (sárkány által felfalása)
- II. Aegon megmérgezése

George R. R. Martin: Tűz és vér
Értékelésem: Felejthető
Borító: 5/5*
Kedvenc szereplő: -
Megjelent: 2018
Kiadó: Alexandra Kiadó
Oldalszám: 696
Eredeti cím: Fire & Blood
Műfaj: fantasy, high fantasy

szombat, november 05, 2022

Stephen King: Végítélet


Miért is te folytatnám az egyik legrövidebb King könyv után a valószínűleg valaha volt leghosszabbal?

A Végítélet egy igen masszív mű. Nem csak hosszában, terjedelmében, hanem történetileg, elgondolásilag is nagyon összetett.

Egy Gikszer Kapitány névvel illetett vírus söpör végig a világon (nem, nem zombivírus), amely kezdetben egyszerű influenzának tűnt, az hamar kiírtja az emberiséget. Az a néhány, immunis túlélő pedig két véglet között reked, amik megjelennek álmaikban: a mélységesen jó és isteni jellegű Abigail anya, illetve a sötét, gonosz és baljóslatú Randall Flagg között.

Kevés ide a hely, hogy leírjam, mennyire is összetett, több szálon futó, mégis összekapaszkodó sztoriról van szó. Egyszerűen bődületes. Stephen King elméje olyasmi, amiben szimplán el lehetne veszni. Milyen nehéz lehet észben tartani megannyi sorsot (egy világnyit?), összefonódó szálat, kis utalást egy 100 oldalakkal későbbi jelenethez... stb. Hát mi ez?

Tipikus visszatérő elem a jó és a rossz harca, a természetfeletti gonosz és az isteni jóság közötti dualitás és örökös harc. A King könyvek velejét adja ez a háttérben meghúzódó küzdelem.

Naphosszat sorolhatnám a karakterek naturális ábrázolását is, hogy Kinghez méltóan mennyire emberiek, mennyire esendők, vétkezők, mégis szerethetők, hiszen bármelyikünk lehetne az, akivel ez történik. Hogy King képes volt végiggondolni, mihez kezdene egy maroknyi ember a világvégét követően. Nyilvánvalóan társadalmat kezdenek kiépíteni, de a semmiből hogyan? Megannyi kérdés: hogyan térhet vissza a jog, az infrastuktúra, a városvezetés... stb.? Megannyi szociológiai, pszichológiai, gazdasági kérdés. Zseniális taglalása ez egy világvégének.

A sztorit olyannyira szerette a King-tömeg, hogy a kibővített kiadásban is megjelent, ez a több mint 1200 oldalas szörnyeteg született ebből, bár az író elmondása szerint, nem érti, miért ez a könyv a legnépszerűbb a művei közül. Nem mondanám, hogy nem voltak benne olyan részek, amikor azt éreztem, hogy ennek sosem lesz vége. De valahogyan King elérte, hogy így is azt érezzem, hogy a legapróbb jelenetnek vagy motívumnak is jelentősége van ahhoz, hogy egyben felfoghassuk a nagy képet (mint egy szőnyeg szálai).

A történetet kétszer is feldolgozták a filmvásznon. Először 1994-ben (meglepően híres színészgárdával, érdekesség, hogy King is cameózott benne elég sokat), ami kétszer 3 órés játékidőt kapott. Ennyire érezhető, hogy ez a sztori nem egy filmre lett kitalálva. Meglepően könyvhiteles feldolgozás lett, visszaadta King tipikus naturális jellegét (a régebbi King feldolgozások sokkal King-hűbbek, mint a maik).

A második feldolgozás a 2017-es sorozat, amely szintén neves színészgárdát sorakoztatott fel, immár 8 részes, részenként 1 órás játékidőt kapott a mű, ami még így is kevésnek érződött. Kissé kevésbé követte a könyv vonalát, de az 1994-es filmpáros helyett nem a kronológikus történetvezetést választotta, amit érdekesnek véltem, hanem ugráltunk az időben, mintegy "érdekesebbé" téve a cselekményt? Mindenesetre egészen működött ez a fajta módszer is.

Valószínűleg nem esnék neki a könyvnek újra ebben az életemben, de egészen kivételes élmény volt olvasni a könyvet és párhuzamosan nézni a filmipar két különböző korszakában alkotott feldolgozását. Igazán teljes élményt adott.

Stephen King: Végítélet
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: -
Megjelent: 1978
Kiadó: Európa Kiadó
Oldalszám: 1224
Eredeti cím: The Stand
Műfaj: disztópia, horror, krimi, posztapokaliptikus, thriller

csütörtök, október 27, 2022

Stephen King: Később


A kihívás folytatódik. Bár egy nagyon régi kötet után egy nagyon új került a kezeim közé. A Később egy nemrégiben megírt és publikált mű, hosszában nem feltétlenül Stephen King stílusú, hiszen alig több 300 oldalnál. Lássuk, hogy King még ma is, ilyen rövid oldalszámmal képes-e nagyot alkotni.

A sztori egyszerű, sokszor megírt. A szellemeket látó gyermek. Hatodik érzék. A főszereplő felnőtt fejjel visszaemlékszik a gyermekkori eseményekre, merthogy később sok minden megvilágosodott számára, de eleinte csak annyit érzékelt, hogy olyan embereket is lát, akik nincsenek is ott, akik meghaltak. Mindig ritkán maradnak, mindig ott és úgy néznek ki, ahol és ahogy meghaltak.

A gyermek képességét többen is kihasználják. Saját anyja, mikor a kiadónál lévő író utolsó regénye megírása előtt meghal, szükség van a története befejezésére a sikerhez. Az anyja barátnője, aki rendőr és meg akar találni egy bombát, miután a gyilkos, aki elrejtette azt, már meghalt...

A következmények. Jamie ugyanis szörnyű következményeket szenved el képessége miatt. Az egyik szellem, a gyilkos, aki a bombákat országszerte elhelyezte, követni kezdi. Nem tűnik el, nem halványodik el. Vissza-visszatér. Kísérti. Megkezdődik a pszichikai harc gyermek és kísértet között.

Tényleg hétköznapi téma, Kinghez képest. A Ragyogás halovány vakbele. De nem bántam. Mellőzte King agyonmagyarázását, mégis kinges volt. Köztudottan nem szeretem az agyonírt, 1000 oldalas regényeket - egy kivétel van: Stephen King. De most valahogy üdén ért, hogy rövid fejezetek követik egymást.

Egyes jelenetek horrorfilmbe illőek, s borzongást keltőek voltak. Tipikusan. Remek horrorfilm válna belőle. Már megírt, mégis valahol egyedi cselekményt kaptam. Nem tudom Kinget nem szeretni. Ez most tömör és egyszerű lett, mégis morbid és hátborzongató. Egy könnyű olvasmányú King kötet. Nyárra tökéletes volt.

Stephen King: Később
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: -
Megjelent: 2021
Kiadó: Európa Kiadó
Oldalszám: 308
Eredeti cím: Later
Műfaj: horror, krimi, thriller

kedd, október 25, 2022

Stephen King: Rage

 
Olvassuk el a valaha volt összes Stephen King könyvet! - Challenge accepted! It's on progress...

A Rage az egyik legkorábbi műve a horrorkirálynak, Richard Bachman néven került kiadásra, és nem sokkal utána be is tiltották, ezért magyar nyelven meg sem jelent. A betiltást nem teljes mértékben értem. A téma, igen, égető, mai (holott 1977-ben íródott, nagyon is mai, 2022-ben is nagyon aktuális, sajnos), megrázó és megosztó.

A bullying belülről rohasztja az oktatási intézményeket, s azon belül a zaklatott diákok lelkét is. A társadalmunk egyik legrothadtabb, legszomorúbb és legszégyenteljesebb foltja ez. Amikor a gyermekek minden komolyság és empátia híján mentálisan vagy fizikailag bántalmazzák társaikat. A jövő elővetítése, egy jövőkép, amely megmutatja, kik is lesznek ezek a gyermekek felnőttként. A csúf nagyvilág rothadó előszobája.

Főszereplőnk szintén egy bántalmazott gyermek, akit nem csak az osztálytársai zaklatása sarkall szélsőséges dolgokra, hanem a szülői házban történtek is. Egy nap ugyanis megöl két felnőttet és túszul ejti osztályát egy fegyverrel a kezében.

Ez a sztori. Egy osztályteremnyi diák, az egyiküknél fegyver, s visszaemlékezések, elbeszélések sorozata követi egymást. Nehéz olvasmány. Megrázó olvasmány. Fontos olvasmány.

Ezért sem értem, miért lett betiltva, miért nem jelent meg többször sosem. Miért? Egyrészt manapság számos iskolai lövöldözéssel kapcsolatos film, sorozat, könyv jelenik meg. Akkor miért pont Mr. King könyve lenne a legfelkavaróbb? Egyébként nem ez a legfelkavaróbb. Másrészt vajon a gyermekek jelleme mitől kerül a megfelelő sínre? A nehézolvasmánytól, amit tinédzserfejjel nem is feltétlenül ért, vagy az elrettentő példával telitűzdelt, égező problémákat taglaló elbeszéléstől, amely majdnem havi rendszerességgel megtörténik a világban, aminek maga is áldozata lehet, csak mert... Csak mert nem belegondolva a következményekbe osztálytársait zaklatja, mentálisan megalázza, fizikailag bántalmazza, vagy végignézi, ahogy más csinálja, s közben jót szórakozik, vagy egyszerűen csak félrenéz... Nem.

Kötelező olvasmányokról beszélünk. Köszönöm szépen az Egri csillagokat, meg A kőszívű ember fiait. De talán, ha több gyerek olvasna egy ilyen történetet, hamarabb rájönne, hogy mi helyes és mi nem, és hogy a tetteknek milyen következményei lehetnek, hogy az empátia fontos, és ha nincs, az komoly baj.

Ennyit akartam erről leírni.

Stephen King: Rage
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/-
Kedvenc szereplő: -
Megjelent: 1977
Kiadó: New English Library
Oldalszám: 224
Eredeti cím: Rage
Műfaj: pszicho-thriller, thriller