1 / 100 könyv. 1% kész!

szerda, augusztus 18, 2021

Kiera Cass: A korona


Még mindig imádom ezeket a borítókat. Szépségesek.

A történet végéhez közeledve egyszerűen le akartam már tudni ezt a sorozatot - bár még vár rám két novelláskötet belőle, mert miért ne húznánk a dolgot, és rágnánk le minden egyes csontot? Tényleg, miért ne?

Eadlyn rohamosan közel kerül a koronához és az ország irányításához most, hogy anyja betegeskedik, apja pedig anyja betegágyánál virraszt. A Párválasztó folytatódik, bár Eadlynnek semmi kedve hozzá, mégis kezdenek a fiúk a szívéhez nőni. Sokkal inkább érdekli viszont az ország, annak sorsa és a kasztok eltörlésének elérése. Ezt különböző módokon próbálja meg elérni, de a nép lázad, s cseppet sincs könnyű dolga.

Lapos. Valahogy ezzel tudnám mostanra értékelni a sorozatot. Az elején azt hiszem, szerettem. Bár már akkor is abszurdnak tartottam a koncepciót. De a mai disztópiákban bármilyen világot le lehet festeni, határ a csillagos ég.

Eadlyn karaktere továbbra sem elég erős, elkötelezett, komoly, hogy eléggé szimpatizálni tudjak vele. Az egyik pillanatban még a nép gondjai miatt érez bűntudatot, tettekkel akar enyhíteni a szegények és bajba jutottak helyzetén; a következőben pedig egy rövid néppel való beszélgetés után eldönti, hogy megérdemel ennyi fáradozás után egy üveg bort. Mi van? A tettre kész feláldozó uralkodó képe versus az elkényeztetett kis hercegnő jelleme. Mindemellett semmi, egyáltalán semmi fogalmam nem volt arról, mégis ki lesz a befutó. Lehet azért, mert nem is érdekelt.

Érdekesnek tartottam viszont a világ lefestését, ami nagyon kevésnek hatott. A kasztrendszer problémái, a megkülönböztetés és egyebek mélyebb, komolyabb vonulatot adtak a könyvnek, vagy adtak volna, ha Kiera Cass jobban kifejti. Lehetséges, hogy a novelláskötetekben, amikor végre kilépünk a palotából, nagyobb ízelítőt kapunk ezekből? Meglátjuk.

Kiera Cass: A korona
Értékelésem: Felejthető
Borító: 5/5*
Kedvenc szereplő: -
Sorozat: A Párválasztó
2.) Az Elit
4.) A koronahercegnő
5.) A korona
Megjelent: 2016
Kiadó: GABO kiadó
Oldalszám: 300
Eredeti címThe Crown
Műfaj: disztópia, ifjúsági, romantikus

hétfő, augusztus 16, 2021

Alessandra Torre: A Szellemíró

 
A cím volt az, amiből már rögtön tudtam, hogy ezt a könyvet nekem el kell olvasnom. Akkor még nem voltam teljesen tisztában azzal, milyen műfajú is a regény, egy író viszontagságos életére számítottam, ami már önmagában érdekes lehet, az írók elméje olyan érdekes és összetett.

Erre kaptam egy írónőt, aki mint kiderült, haldoklik és utolsó hónapjait azzal akarja tölteni, hogy leírhassa életének legszörnyűbb szakaszát egy regényben, a három hónap azonban kétségbeejtően kevés, a betegség nagyon gyorsan átveszi az irányítást, Helena pedig hamar rájön, hogy egyedül nem fogja tudni megírni a történetét. Szellemírót fogad fel. A legnagyobb riválisát, aki egy hatalmas meglepetést tartogat számára.

Nagyon szépen felépített regény. Helena szemszöge intim, személyes, mégis képes a sötétben tartani bizonyos dolgokkal kapcsolatban épp annyira, hogy fenntartsa az érdeklődést. A többiek szemszöge távolabbi, E/3 személyben íródott, érzékelhető, hogy ez csakis Helena története, nem másé.

Egy nagy tragédiát átélt, önmagába zuhanó, embergyűlölő depressziós író küzdelme ez a bűntudat, bánat, szégyen, önutálat elegye ellen. És nem áll nyerésre. Az utolsó csepp a pohárban - szinte karmaszerűen - a diagnosztizált betegsége, amely három hónapot hagy neki hátra. Mivel töltené egy író utolsó heteit, ha nem írással?

Helena története szépen lassan rajzolódik ki előttünk, a múlt darabkái lassan érkeznek, miközben megismerjük Helenát. Az igazán gyarló emberi faj egy példányát, aki nem tökéletes, rengeteg hibát elkövetett, mégcsak nem is pozitív személyiség, se a múltjában, se ma. Mégis. Mégis képes az ember vele azonosulni, rokonszenvet érezni. Az olvasó egyszerre veti meg és sajnálja, egyszerre kedveli és nem kedveli. Senki sem olyannak látja magát, amilyen.

Egyszerű, de fájdalmas utazás volt, aminek a végén az olvasó darabjaira hullik. Mert tudja, érzi, hogy a történet nem egy boldog befejezés felé tart. Már a legelső oldalakon, akár a fülszöveg olvasása közben is tudja, hogy ennek nem lesz szép vége. Mégis reménykedik. De hiába. Szép volt és borzalmas egyszerre. Még sok ilyen jellegű, vívósással teli írást szeretnék olvasni.

Alessandra Torres: A Szellemíró
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő: -
Megjelent: 2017
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Oldalszám: 352
Eredeti cím: The Ghostwriter
Műfaj: thriller

vasárnap, augusztus 15, 2021

Aurora Lewis Turner: A hatalom köve


Aurora Lewis Turner egy mesemondó. Egy igazi mesemondó. A Bolygókeringő sorozatával számomra már bizonyított, ezért minden általa írt műnek csak örülni tudok.

Ezúttal egy sokkal meseszerűbb regényt tarthat a kezében az olvasó. A hatalom köve egy elátkozott királylányról szól, aki úgy dönt, felkerekedik és eléri, hogy valamiként megtörjön az átok, ha az életébe kerül is. Kalandjain mellé szegődik a jövőbe látó Vincent és egy igazán színes csapat.

Ha jól tudom, ez a regény egy blogon tűnt fel először, s ha ez nem volna elég, az olvasók alakíthatták a történetet. Ez, az oldalakat lapozva, nem érzékelhető, szépen simulnak egymásra a cselekményszálak.

A történetben minden megtalálható, ami egy mesevilágban úszkáló olvasó elé kerülhet: mindenféle varázslatos lények a boszorkányoktól egészen a tündérekig és kőóriásokig, a varázslat mindenféle fajtája az átoktól a különleges képességekig. Egy igazi mesehullámvasút.

A karakterek színesek, olyannyira élők, hogy szinte kitekintenek a lapokról. Mesébe illőek, mégis a gyarló ember hibáival és küzdelmeivel teliek. Ez a kettősség szép egyensúlyt teremt, amitől az ember érzi, hogy mégsem egy hétköznapi gyerekeknek szóló tündérmesével van dolgunk.

Könnyen párhuzamot tudnék vonni a Bolygókeringő főszereplő kettőse és A hatalom köve párja között, egy író esetében szoktam ezt csinálni. Érzékelhető, hogy Aurora és Olivia gyermeteg naivsága, hatalmas szíve és erősödő jelleme nagyon hasonló karaktereket alkot; valamint hogy Vincent és Lloyd is a tapasztaltabb halhatatlan védelmező szerepét kapta. Nem feltétlen negatívum, csak szembeötlő.

A cselekmény sokszínűsége meglátszik az oldalak számán. Úgy éreztem, hogy szinte bármi történhet a következő oldalon. Ha éppen békés idillt olvashattam, a következő oldalon már elszabadulhatott a pokol. Mindig érdeklődve vártam, milyen természetfeletti lények, milyen bonyodalom következhet ezután. És a több száz oldal alatt egyszer sem laposodott el a történet, ami nagy képzelőerőre és cselekményszövési képességre utal.

Ismét köszönöm szépen a könyv élményét, Aurora Lewis Turner!

Aurora Lewis Turner: A hatalom köve
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/5
Kedvenc szereplő
Megjelent: 2021
Kiadó: Olvasni Menő
Oldalszám: 772
Eredeti cím: -
Műfaj: fantasy


szombat, augusztus 14, 2021

Kresley Cole: A tél halottai


Az Arkánum Krónikák egy olyan sorozat, aminek bár sok része van, idehaza imák sorozatát kell elkántálni, hogy 3 évente megjelenjen végre egy újabb. Nem tudom, ennek mi lehet az oka, pedig nem egy népszerűtlen sorozatról van szó. Kresley Cole ismert, szeretett író hazánkban, nekem ez a sorozata jobban bejön, mint a Halhatatlanok alkonyat után. És mégis.

Ennek a nyögvenyelésnek sajnos az az eredménye, hogy az első kötet már nagyon messze van az emlékeimben, a második még úgy-ahogy él, de sok a fekete folt.

A tél halottai olvasása közben, miközben a cselekmény gyorsan és pörgősen halad, kellett egy kis idő, mire ismét helyre tudtam rakni a karaktereket, helyeket, motivációkat... stb. Amint sikerült, elkezdtem élvezni a sodrást.

A sorozat erőssége a kártyák és apokaliktikus világ egyvelegének űjszerűségében és a pörgős cselekményben rejlik. Egyedi. Gyors. Szerethető. Izgalmas.

A főhősnőért már kevésbé vagyok oda. Nem erős, nem különleges. Szép. Ennyi. Sokat bizonytalankodik, főleg a két fiú között. Igazából ez a kötet csak ebből állt. Hogy Evie a Halál és Jack között pimpongozott. És ezt sose szerettem a könyvekben. Jacknek valahogy el is veszett a varázsa számomra, nemes egyszerűséggel Aricnak szurkoltam.

Az ikrek beteg és abnormális vonala viszont tetszett, mint a "részes" főgonosz-kettős. Hátborzongató volt, nyers és abszurd.

Egyszerű fantasy, groteszk, szerethető a pörgőssége miatt. Bár a megjelenések közötti hatalmas gátak miatt ezt a kötetet szinte már-már indifferensen fogadtam, még ha örültem is neki. Annyit tudok mondani, hogy kíváncsian várom a folytatást, remélhetőleg megkapjuk.

Kresley Cole: A tél halottai
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/3
Kedvenc szereplő: Halál
Sorozat: Az Arkánum Krónikák
3.) A tél halottai
Megjelent: 2015
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Oldalszám: 384
Eredeti cím: Dead of Winter
Műfaj: fantasy, ifjúsági, posztapokaliptikus, romantikus

csütörtök, augusztus 12, 2021

Leigh Bardugo: Ostrom és vihar

 
A Netflix-sorozat és az első kötet varázsa után kíváncsi voltam a folytatásra. És a második kötet elolvasása után sem vagyok teljesen biztos abban, hogy ez a trilógia most akkor a kedvencem, vagy csak úgy elvagyok vele. Egyelőre, ahol most tartok, azt mondanám, hogy úgy elvagyok vele.

A felépített világ jó, az erősítők és a zóna kellemesen üdítő újszerűséget kölcsönöznek a trilógiának, a fordulat után azonban vannak fenntartásaim. Pontosabban a Mal-Alina-Éjúr hármasra gondolok, amit továbbra sem értek teljesen.

A problémám elsősorban az, hogy Leigh Bardugo világosan érezteti az olvasóval, hogy Alina és Mal kettőse lesz a nyerő, bár ez a sorozatból jobban érezhető.

Mal karaktere viszont számomra közel sem befutó. Bardugo egy olyasfajta kisugárzást és karizmát adott az Éjúrnak, hogy nem tudok nem eljátszani a gondolattal... Hogy ez most a sorozat miatt van-e, vagy sem, azt nehéz megmondani. A kettő részint összefolyik számomra. És hiába lett szilárdan felépítve az Éjúr gonoszsága, képtelen vagyok elhinni. Kell, hogy legyen mögötte valami mélyebb motiváció.

A harmadik kötet előtt állva, és visszaemlékezve a sok méltatlankodásra a befejező résszel kapcsolatban, tényleg kíváncsi vagyok, mi lehetett a nagy hőbörgés hátterében. Hová akar kilyukadni Bardugo? Meglátjuk.


Leigh Bardugo: Ostrom és vihar
Értékelésem: Tetszett
Borító: 5/5*
Kedvenc szereplő: Éjúr
Sorozat: Grisa
2.) Ostrom és vihar
Megjelent: 2013
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Oldalszám: 416
Eredeti cím: Siege and Storm
Műfaj: fantasy, high fantasy, ifjúsági, romantikus

vasárnap, augusztus 08, 2021

Böszörményi Gyula: A Barnum-rejtély


A nyomozgatás folytatódik.
Időközben Böszörményi Gyula sorozata olyannyira a szívemhez nőtt, hogy árgus szemekkel várom az új megjelenéseket és régi barátként köszöntöm viszont az Ambrózy csapatot, ahányszor csak a kezeim közé kerül egy újabb kötet.

A Barnum-rejtély bár rövidebbre sikerült, mint amit megszokhattunk, ismét egy érdekes bűncselekményt fest le, ezúttal az egykori Barnum nevezetű cirkusz érdekesen hátborzongató berkein belül.

Jó volt ismét belevetni magam egy nyomozásba, melengette a szívem Mili és Ambrózy kettősének gyengédebb oldala, amiből egyre többet és többet szeretnék, imádtam Márika tipikus stílusát.

Reméljük még sok ilyen követi ezt is.


Böszörményi Gyula: A Barnum-rejtély
Értékelésem: Kedvenc
Borító: 5/4
Kedvenc szereplő: Ambrózy Richárd, Mili, Márika, Tarján Vilmos
Sorozat: Ambrózy báró esetei
6.) A Barnum-rejtély
Megjelent: 2020
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó
Oldalszám: 336
Eredeti cím: -
Műfaj: krimi, történelmi, romantikus